مجله اینترنتی خورشید زندگی

1395 . مطالب علمی ، آموزشی و جالب

ویژگی افرادی که عزت نفس بالایی دارند؟ویژگی افرادی که عزت نفس بالایی دارند؟

عزت نفس: یعنی احساس ارزشمند بودن، احساس محترم بودن و شریف بودن و احساس توانایی و کفایت.


 @- زمانی که شما عزت نفس بالایی دارید، از خودتان رضایت بیشتری دارید و به انسان بودن خود افتخار می کنید، احساس مسئولیت می کنید، دیگران را قبول دارید و به آنها محبت میکنید، به خودتان اجازه نمی دهید کارهایی انجام دهید که احترام و منزلت شما را پایین بیاورد. داشتن عزت نفس موجب می شود که شما اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید و بتوانید بهتر تصمیم بگیرید و مشکلات را حل کنید. عزت نفس بالا به شما کمک می کند تا از اشتباهات پند بگیرید و همواره رو به جلو حرکت کنید. امیدوار و انتقاد پذیر باشید. هیجانات منفی خود را کنترل کنید و دیگران نتوانند روی افکار و رفتار شما کنترل داشته باشند و به جای شما تصمیم گیری کنند.

@- خودپنداره مثبت یا تصور مثبتی که یک فرد از خود دارد، با عزت نفس مرتبط است. اگر شما تصور مثبتی از خود دارید، از عزت نفس بالایی برخوردار اید و اگر از خودتان تصور منفی دارید، عزت نفس شما پایین است. عزت نفس بالا به شما کمک می کند تا در زندگی خود درست عمل کنید و عاقلانه تر تصمیم بگیرید.

@- عزت نفس و تفاوت آن با خود بزرگ بینی یا غرور

خود بزرگ بینی یا تکبر، احساس غلط یا باور اشتباهی است که یک فرد درباره توانایی های خود دارد. افراد متکبر از یک خودپنداره غیر واقعی برخوردارند. انها تصور می کنند که بهتر از بقیه اند. این افراد تنها باور ها و نظرات خود را قبول دارند و انتظار دارند که دیگران به آنها احترام بگذارند و از نظرات انها پیروی کنند. از انجا که افراد خودخواه، باور های غلطی دارند و روی توانایی های خود بیش از اندازه حساب می کنند، نزد دیگران احترام زیادی ندارند.برچسب ها: عزت نفس بالا ,
[ بازدید : 283 ]

[ چهارشنبه 12 / 3 / 1395 ] [ 11:07 قبل از ظهر ] [ بنیامین یوسفی ]

[ ]

ارسال نظر

نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :