مجله اینترنتی خورشید زندگی

1395 . مطالب علمی ، آموزشی و جالب

فواید شطرنج برای مغزفواید شطرنج برای مغز
1- شطرنج IQ را افزایش می دهد: مطالعات اخیر بر روی افراد نشان میدهد که شطرنج بازی کردن در مدت کوتاهی می تواند هوش IQ را افزایش دهد.


2- شطرنج از آلزایمر جلوگیری میکند
: از آنجا که مغز مانند ماهیچه عمل می کند نیاز به ورزش دارد و شطرنج ورزش بسیار خوبی برای مغز است و شطرنج بازی کردن قبل از سن 75 سالگی از آلزایمر جلوگیری میکند.


3- شطرنج هردو نیمکره مغز را پرورش میدهد: مطالعات انجام شده نشان میدهد که شطرنج علاوه بر قوی کردن نیمکره چپ بر نیمکره راست نیز تاثیر میگذارد و هدو نیمکره مغز را پرورش میدهد.


4- شطرنج خلاقیت را افزایش میدهد: از آنجا که خلاقیت در نیمکره راست است، شطرنج بازی کردن خلاقیت را افزایش میدهد. تحقیقات نشان میدهد افرادی که حتی هفته ای یک بار شطرنج بازی میکنند خلاقیت بیشتری دارند نسبت به افرادی که اصلا بازی نمی کنند.


5-شطرنج حافظه را افزایش میدهد: برای شطرنج بازی کردن باید حافظه خوبی داشته باشید تا حرکات حریف را به خاطر بسپارید باید حافظه خوبی داشته باشید و شطرنج حافظه را افزایش میدهد.


6-شطرنج توانایی حل مسئله را افزایش میدهد: شطرنج مانند مسئله ریاضی است که شما باید آن را حل کنید و شطرنج توانایی حل مسئله را افزایش میدهد.


7- شطرنج تمرکز را افزایش میدهد: برای شطرنج بازی کردن به تمرکز زیادی نیاز دارید تا بتوانید خوب حرکت کنید و اگر تمرکز نداشته باشید نمی توانید بازی کنید پس شطرنج ورزش خوبی برای افزایش تمرکز میباشد.


8- شطرنج قدرت برنامه ریزی و پیش بینی را افزایش میدهد
: در شطرنج شما باید یرنامه ریزی داشته باشید تا هر مهره را در جای خاصی قرار دهید و باید پیش بینی کنید که حریف خواهد چه کاری انجام دهد را پیش بینی کنید و این بازی این توانایی ها را افزایش میدهد.


9- شطرنج توانایی خواندن را افزایش میدهد: مطالعات نشان میدهد که کسانی که شطرنج بازی میکنند توانایی خواندن بیشتری دارند.

برچسب ها: فواید شطرنج برای مغز ,
[ بازدید : 241 ]

[ جمعه 7 / 3 / 1395 ] [ 11:19 قبل از ظهر ] [ بنیامین یوسفی ]

[ ]

ارسال نظر

نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :