مجله اینترنتی خورشید زندگی

1395 . مطالب علمی ، آموزشی و جالب

دو ویژگی مهم فرهنگ ایرانی

دو ویژگی فرهنگ ایرانی


از ویژگی های برجسته تمدن ایرانی که در تمدن های دیگر کم تر دیده می شود، بهره کشی نکردن از انسان ها همچون بردگان است. گرچه اهرام مصر از شگفتی های معماری به شمار آیند، اما با بهره کشی از بردگان ساخته شده اند و هیچ سودی برای مردم مصر و خود فرعون نداشته اند. تمدن های یونان و روم نیز بر دوش بردگان به پیش رفتند. اما آثار تمدن ایران به دست مردمان و گارگرانی ساخته شدند که در برابر کارشان مزد دریافت می کردند.

از بررسی گِل نوشته های بدست آمده از بایگانی تخت جمشید نتیجه میگیریم که داریوش به راستی به مردم ناتوان هم توجه داشت. این گِل نوشته ها به ما می گویند که در فرمانروایی او حتی کودکان خرد سال از پوشش خدمات اجتمایی بهره مند بودند و دستمزد گارگران بر پایه مهارت و سن افراد، طبقه بندی شده بود. افزون بر این، مادران از مرخصی زایمان و حق فرزند بهره مند بودند.

خود داریوش اصول بنیادی فرمانروایی هخامنشیان را این چنین گفته است:

تو ای بنده نیک بدان که هستی، توانایی هایت کدام . رفتارت چگونه است. مپندار که زمزمه های پنهانی و درگوشی بهترین سخن است. بیش تر به آن گوش فرادار که پی برده می شنوی. تو ای بنده، بهترین کار را از از توانمندان بدان و بیشتر به چیزی بنگر که از ناتوانان سر می زند.


منبع: کتاب علم در ایران باستان اثر حسن سالاری

برچسب ها: دو ویژگی فرهنگ ایرانی ,
[ بازدید : 231 ]

[ شنبه 11 / 2 / 1395 ] [ 12:56 قبل از ظهر ] [ بنیامین یوسفی ]

[ ]

ارسال نظر

نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :