مجله اینترنتی خورشید زندگی

1395 . مطالب علمی ، آموزشی و جالب

جشن ها در ایران باستان

در عهد باستان مردم ایران در طی سال، ده ها جشن برپا می کردند و شاد زیستن را یک موهبت الهی می دانستند. واژه جشن از ( یَشت و یَسنه ) اَوستایی گرفته شده که به معنای پرستیدن و نیایش است و از اینجا می توان پی برد که بیشتر جشن های آن دوره اهمیت دینی داشته و با نیایش به درگاه خداوند همراه بوده است.

جشن ها همچنین ارتباط زیادی با تغییر فصل ها و شروع و پایان کار کشاورزی داشتند. جشن نوروز، جشن سده و جشن مهرگان از مهم ترین جشن های آن دوره بوده است.

جشن نوروز: نوروز یکی از بزرگترین و باشکوه ترین جشن های ایران باستان بوده که در آغاز فصل بهار برگزار می شده است. نوروز در نزد مردم آن زمان پیام آور نو شدن سال و رویش طبیعت وشروع فعالیت های کشاورزی بود. زمان پیدایش نوروز به درستی معلوم نیست، اما در برخی از کتاب های کهن مانند شاهنامه فردوسی، این جشن را به تاج گذاری جمشید پادشاه اسطوره ای ایران نسبت می دهند. در عهد باستان، خانواده های ایرانی بر سر سفره نوروزی به درگاه آفریننده هستی دعا می کردند، به یکدیگر هدیه می دادند و شادباش می گفتند. شواهد و مدارک نشان می دهد که این جشن در زمان هخامنشیان در تخت جمشید برگزار می شد و پش از آن، سلسله های دیگر نیز نوروز را گرامی داشته اند. در هر یک از روزهای عید نوروز، طبقه ای ازمردم به دیدار شاه می آمدند.

   


برچسب ها: جشن-ایران-باستانی ,
[ بازدید : 238 ]

[ چهارشنبه 2 / 10 / 1394 ] [ 7:44 بعد از ظهر ] [ بنیامین یوسفی ]

[ ]

ارسال نظر

نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :