مجله اینترنتی خورشید زندگی

1395 . مطالب علمی ، آموزشی و جالب

با درود و عرض تسلیت

با درود

فرا رسیدن ماه محرم و شهادت امام حسین (ع) امام سوم شیعیان را به تمام شیعیان جهان تسلیت می گوییم.

[ بازدید : 159 ]

[ پنجشنبه 30 / 7 / 1394 ] [ 2:35 بعد از ظهر ] [ بنیامین یوسفی ]

[ ]

دانش ایرانیان

ایرانیان باستان در علوم و فنون مختلف پیشرفت های چشمگیری داشتند. ساختن بناهای عظیم و محکم، سدها، پل ها، ابزار ها و وسایل مختلف زندگی که به دست ایرانیان ابداع شد، نشان می دهد آنها با علوم گوناگونی چون ریاضی، هندسه، زمین شناسی و.... آشنا بوده اند.

ایرانیان باستان در علم نجوم پیشرفت کرده و با سنجش و تعیین زمان به خوبی آشنا بودند و چون برای فعالیت های کشاورزی که در فصول خاصی از سال انجام می گرفت به تقویم نیاز داشتند، تقویم خورشیدی (شمسی) را به وجود آوردند و سال را به 12 ماه 30 روزه تقسیم کردند و پنج روز پایانی سال را جداگانه به حساب آوردند. این تقویم از کم نظیرترین تقویم های دنیاست.

ایرانیان در پزشکی نیز پیشرفت کرده بودند و خواص درمانی گیاهان را می شناختند. در بخشی از کتاب اوستا از سه نوع پزشک جراح، پزشک معولی و پزشک دعا که با دعای مقدس باطن افراد را درمان می کند نام برده شده است. در دوره ساسانیان، شاپور ساسانی در شهر جندی شاپور ( خوزستان کنونی ) مدرسه و بیمارستانی تاسیس نمود که یکیاز قدیمی ترین مدرسه پزشکی جهان به شمار می رود. او از دانشمندان و استادان برجسته دیگر کشور های آن روز نیز برای تدریس در ان دانشگاه دعوت می کرد. در این مدرسه بزرگ علاوه بر پزشکی، نجوم، ریاضیات، موسیقی، شیمی، (کیمیاگری) و.... تدریس می شد.


[ بازدید : 239 ]

[ چهارشنبه 1 / 7 / 1394 ] [ 3:16 بعد از ظهر ] [ بنیامین یوسفی ]

[ ]