مجله اینترنتی خورشید زندگی

1395 . مطالب علمی ، آموزشی و جالب

چربی ها

 چربی ها در ساخته شدن غشای سلول ها به کار می روند. همچنین بافت چربی که نوعی بافت پیوندی است، دورتادور اندام های داخل بدن را می پوشاند و آنها را از آسیب و ضربه حفظ می کند.

نقش دیگر چربی ها انرژی زایی آنهاست. مقدار انرژی که یک گرم چربی تولید می کند، تقریبا دو برابر مقدار انرژی حاصل از یک گرم کربوهیدرات است.

از طرفی چربی ها خطر تنگ شدن رگ ها و سکته قلبی را افزایش می دهند. بنابراین در مصرف چربی ها به چه چیز هایی باید توجه کنیم؟


برچسب ها: چربی-سکته قلبی-تنگ شدن رگ ها ,
[ بازدید : 323 ]

[ چهارشنبه 24 / 4 / 1394 ] [ 0:10 قبل از ظهر ] [ بنیامین یوسفی ]

[ ]

ابتکارات ایرانیان باستان

ایرانیان باستان، ابتکارات زیادی در زمینه تشکیل سپاه و فنون نظامی داشتند. بعضی از این ابتکارات برای اولین بار در ایران استفاده شد و بعد ها سایر کشور ها آنها را از ایرانی ها یاد گرفتند.

یکی از ابتکارات بزرگ داریوش هخامنشی که علاوه بر سپاه معمولی، یک<<سپاه جاویدان>>هم تشکیل داده بود. تعداد افراد سپاه جاویدان ده هزار نفر بود که به گروه های ده نفره تقسیم می شد. به این سپاه، جاویدان یا همیشگی می گفتند چون هرگاه یکی از افراد از بین می رفت یک نفر جنگاور دیگر که ذخیره بود جای او را می گرفت و تعداد آنان کاسته نمی شد. در آن دوره، خدمت در سپاه جاویدان، بزرگ ترین آرزوی جوانان پارسی بود.

یکی دیگر از ابتکارات ایرانی ها، اختراع ارابه داس دار بود. این ارابه در هر سمت خود به شمشیرهای تیز و کارد های داس مانند مجهز بود و هنگام حرکت از دوطرف هرچیزی را بر سر راه اسب ها تکه تکه می کرد.


برچسب ها: سپاه جاویدان-ارابه-ابتکارات ,
[ بازدید : 434 ]

[ چهارشنبه 3 / 4 / 1394 ] [ 10:27 قبل از ظهر ] [ بنیامین یوسفی ]

[ ]