مجله اینترنتی خورشید زندگی

1395 . مطالب علمی ، آموزشی و جالب

زادروز فردوسی بزرگ

به نام ایزد یکتا


 1 یکم بهمن زادروز فردوسی بزرگ سخن سرای ایرانی و


 سراینده شاهنامه حماسه ملی ایران را به همه ایرانیان و


 پارسی زبانان جهان تبریک می گوییم.


فردوسی بزرگ ترین سراینده پارسی گو


 


بسی رنج بردم در این سال سی    *   عجم زنده کردم بدین پارسی    

ادامه مطلب

به نام ایزد یکتا


کانال تلگرام درباره داستان های شاهنامه:


Telegram/iranname


iranname@لینک دانلود فایل PDF شاهنامه فردوسی:


لینک دانلود[ بازدید : 238 ]
ادامه مطلب

[ دوشنبه 21 / 10 / 1394 ] [ 6:59 بعد از ظهر ] [ بنیامین یوسفی ]

[ ]

سال نو میلادی مبارک

سال میلادی جدید را به همه 


جهانیان 


تبریک میگوییم
   


2016[ بازدید : 243 ]

[ جمعه 11 / 10 / 1394 ] [ 5:59 بعد از ظهر ] [ بنیامین یوسفی ]

[ ]

صفاریان

صَفّاریان دودمانی ایرانی بود که بر بخش‌هایی از ایران و افغانستان وتاجیکستان و پاکستان کنونی حکومت می‌کردند پایتخت ایشان شهر زَرَنگ بود و آنان را از نوادگان ساسانیان می‌دانستند که پس از حمله اعراب به سیستان مهاجرت کرده بودند. در زمان صفاریان زبان فارسی زبان رسمی شد و تا حدودی از مرگ تدریجی آن جلوگیری شد.

یعقوب لیث صفاری مردی عیار و جوانمرد اهل سیستان بود و به دلیل محبوبیتی که میان مردم آنجا به خاطر جنگ با خوارج به دست آورده بود، توانست قدرت را به دست گیرد و به حکومت برسد. یعقوب لیث بعد از تشکیل حکومت خود، ابتدا به کرمان و شیراز حمله کرد و آن صفحات را تسخیر نمود، سپس به خراسان رفت و آنجا را فتح کرد و حکومت طاهریان را نابود ساخت. وی سپس به طبرستان رفت، ولی در جنگ با علویان طبرستان شکست خورد و عقب‌ نشینی کرد. یعقوب لیث صفاری همیشه آرزو داشت روزی حکومت بنی عباس را سرنگون کند، به همین جهت با لشکری فراوان خوزستان را تسخیر کرد و به سوی بغداد حرکت نمود، اما در جنگ با خلیفه شکست خورد و به شدت زخمی شد. در اواخر عمر، دوباره با لشکر خود خوزستان را تسخیر کرد و قصد داشت دوباره با خلیفه جنگ کند، اما در همین زمان به طور ناگهانی بیمار شد و کمی بعد از دنیا رفت. تمامی مورخان در این که یعقوب لیث مردی بسیار شجاع و دلاور و باهوش و سیاستمدار بوده است، اتفاق نظر دارند. بعد از مرگ او برادرش عمرو لیث فرمانروای سیستان و کرمان شد. عمرو لیث هم چون برادر مردی بسیار شجاع بود، با این حال در ابتدای حکومت با خلیفه بیعت کرد. پس از چند سال عمرو لیث حکومت خراسان را از خلیفهٔ بنی عباس طلب کرد. خلیفه گفت که اگر عمرو در جنگ با امیر اسماعیل سامانی حاکم خراسان پیروز شود، حکومت خراسان به دست او خواهد بود. اما عمرو لیث در جنگ با امیر اسماعیل سامانی شکست خورده و اسیر شد و سرانجام در نزد خلیفهٔ بغداد به قتل رسید.

                                                                             منبع: ویکی پدیا دانشنامه آزاد


[ بازدید : 201 ]

[ جمعه 11 / 10 / 1394 ] [ 5:37 بعد از ظهر ] [ بنیامین یوسفی ]

[ ]

جشن ها در ایران باستان

در عهد باستان مردم ایران در طی سال، ده ها جشن برپا می کردند و شاد زیستن را یک موهبت الهی می دانستند. واژه جشن از ( یَشت و یَسنه ) اَوستایی گرفته شده که به معنای پرستیدن و نیایش است و از اینجا می توان پی برد که بیشتر جشن های آن دوره اهمیت دینی داشته و با نیایش به درگاه خداوند همراه بوده است.

جشن ها همچنین ارتباط زیادی با تغییر فصل ها و شروع و پایان کار کشاورزی داشتند. جشن نوروز، جشن سده و جشن مهرگان از مهم ترین جشن های آن دوره بوده است.

جشن نوروز: نوروز یکی از بزرگترین و باشکوه ترین جشن های ایران باستان بوده که در آغاز فصل بهار برگزار می شده است. نوروز در نزد مردم آن زمان پیام آور نو شدن سال و رویش طبیعت وشروع فعالیت های کشاورزی بود. زمان پیدایش نوروز به درستی معلوم نیست، اما در برخی از کتاب های کهن مانند شاهنامه فردوسی، این جشن را به تاج گذاری جمشید پادشاه اسطوره ای ایران نسبت می دهند. در عهد باستان، خانواده های ایرانی بر سر سفره نوروزی به درگاه آفریننده هستی دعا می کردند، به یکدیگر هدیه می دادند و شادباش می گفتند. شواهد و مدارک نشان می دهد که این جشن در زمان هخامنشیان در تخت جمشید برگزار می شد و پش از آن، سلسله های دیگر نیز نوروز را گرامی داشته اند. در هر یک از روزهای عید نوروز، طبقه ای ازمردم به دیدار شاه می آمدند.

   


برچسب ها: جشن-ایران-باستانی ,
[ بازدید : 233 ]

[ چهارشنبه 2 / 10 / 1394 ] [ 7:44 بعد از ظهر ] [ بنیامین یوسفی ]

[ ]